Results and Scores

Untitled Document

Freedom Fest


Dates: 03-01-2019 - 03-02-2019
Number of Teams: 47
Head Judge: Charlynn

GC: Tracy Douthit - Howl at the Moon BBQ


RGC: Chris Stoddard - STTA

Overall

1st Place ~ Tracy Douthit / Howl at the Moon BBQ ( 17 pts )
2nd Place ~ Chris Stoddard / STTA ( 17 pts )
3rd Place ~ Sheri Pelton / Shade Tree Kookers ( 13 pts )
4th Place ~ Jorge Flores II / CSM Cooking ( 12 pts )
5th Place ~ Heath Gauldin / Leakey Poker Smokers ( 10 pts )
6th Place ~ Cesar Rodriguez / Los Marrones Del Norte ( 9 pts )
7th Place ~ Britt Davis / Cinco D Cookers ( 9 pts )
8th Place ~ Jackie Milligan / Team Chapacabra ( 9 pts )
9th Place ~ Jordan Hernandez / South Tx Slow Cookers ( 8 pts )
10th Place ~ Kaycee Mikeska / Lake Conroe Cookers ( 8 pts )

Brisket

1st Place ~ Heath Gauldin / Leakey Poker Smokers ( 10 pts )
2nd Place ~ Tracy Douthit / Howl at the Moon BBQ ( 9 pts )
3rd Place ~ Jordan Hernandez / South TX Slow Cookers ( 8 pts )
4th Place ~ Chris Stoddard / STTA ( 7 pts )
5th Place ~ Keith Mack / Bar M BBQ ( 6 pts )
6th Place ~ Randy Reyes / Load Em and Smoke Em BBQ ( 5 pts )
7th Place ~ Jorge Flores II / CSM Cooking ( 4 pts )
8th Place ~ Sheri Pelton / Shade Tree Kookers ( 3 pts )
9th Place ~ Andy Sain / Come and Take It Cookers ( 2 pts )
10th Place ~ Trey Pegues / Meat Wagon BBQ ( 1 pts )

Chicken

1st Place ~ Chris Stoddard / STTA ( 10 pts )
2nd Place ~ Jackie Milligan / Team Chapacabra ( 9 pts )
3rd Place ~ Keith Knee / Triple A Cookers Rio Nice ( 8 pts )
4th Place ~ Alberto Gonzalez / Triple G Cookers ( 7 pts )
5th Place ~ Charlie Reagor / Local Smoke 1 ( 6 pts )
6th Place ~ Kevin Wise / KS2 BBQ ( 5 pts )
7th Place ~ Jorge Flores II / CSM Cooking ( 4 pts )
8th Place ~ Tracy Douthit / Howl at the Moon BBQ ( 3 pts )
9th Place ~ Britt Davis / Cinco D Cookers ( 2 pts )
10th Place ~ Jesus Espara / High Line Smokers ( 1 pts )

Pork Spare Ribs

1st Place ~ Sheri Pelton / Shade Tree Kookers ( 10 pts )
2nd Place ~ Cesar Rodriguez / Los Marranos Del Monte ( 9 pts )
3rd Place ~ Kaycee Mikeska / Lake Conroe Cookers ( 8 pts )
4th Place ~ Britt Davis / Cinco D Cookers ( 7 pts )
5th Place ~ Missi Knee / Missi Q ( 6 pts )
6th Place ~ Tracy Douthit / Howl at the Moon BBQ ( 5 pts )
7th Place ~ Jorge Flores II / CSM Cooking ( 4 pts )
8th Place ~ Robert Sullivan / Bears Den Bar B Q ( 3 pts )
9th Place ~ Kevin Wise / KS2 BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Jesus Espara / High Line Smokers ( 1 pts )

Pork Butt


Other Categories

Appetizer
1st Place ~ Kaycee Mikeska / Lake Conroe Cookers ( 10 pts )
2nd Place ~ Dustin Traylor / Black Jack Cookers ( 9 pts )
3rd Place ~ Keith Knee / Triple A Cookers Rio Nice ( 8 pts )
Beans
1st Place ~ Trey Pegues / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Joe Koch / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Alberto Gonzalez / unknown ( 8 pts )
Bloody Mary
1st Place ~ Johnny Seibert / Frio Pecan Farm ( 10 pts )
2nd Place ~ Bobby Allen / Firewater Cookers ( 9 pts )
3rd Place ~ Kaycee Mikeska / Lake Conroe Cooker ( 8 pts )
Chefs Choice
1st Place ~ Bryan Roberts / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Jackie Milligan / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Sheri Pelton / unknown ( 8 pts )
Dessert
1st Place ~ Dustin Traylor / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Missi Knee / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Pam Garcia / unknown ( 8 pts )
Fajitas
1st Place ~ Trey Pegues / Meat Wagon BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Keith Knee / Triple A Cookers Rio Nice ( 9 pts )
3rd Place ~ Rick Collins / Leakey Mercantile ( 8 pts )
Kids Que Jr
1st Place ~ Whitly Pegues / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ J W Beasly / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Raily Nelson / unknown ( 8 pts )
Kids Que Sr
1st Place ~ Hayden Pegues / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Dylan Sieckenius / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Austin Gonzalez / unknown ( 8 pts )

 

Print Friendly, PDF & Email