Results and Scores

Untitled Document

Rosevine/Gravelhill Benefit


Dates: 10-19-2018 - 10-20-2018
Number of Teams: 17
Head Judge: Randy

GC: Mike Steele - Pigs-N-Cows Gone Wild


RGC: Tommy McGee - B&H Metal Works

Overall

1st Place ~ Mike Steele / Pigs-N-Cows Gone Wild ( 26 pts )
2nd Place ~ Tommy McGee / B&H Metal Works ( 26 pts )
3rd Place ~ Damon Blue / Babee' Blue's BBQ ( 22 pts )
4th Place ~ Brent Murray / B&B Cattle Company ( 16 pts )
5th Place ~ Jeremy Snider / Slab Doctor ( 15 pts )
6th Place ~ Stephen Phelps / Wasted & Basted ( 11 pts )
7th Place ~ James Poindexter / Sum It Up BBQ ( 8 pts )
8th Place ~ Gary Aikin / 4M ( 8 pts )
9th Place ~ Anna Bryce / East Texas Smockers ( 8 pts )
10th Place ~ Rachel Moorman / Shelby County Outlaw Smokers ( 7 pts )

Brisket

1st Place ~ Damon Blue / Babee' Blue's BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Mike Steele / Pigs-N-Cows Gone Wild ( 9 pts )
3rd Place ~ Tommy McGee / B&H Metal Works ( 8 pts )
4th Place ~ James Poindexter / Sum It Up BBQ ( 7 pts )
5th Place ~ Brent Harley / Damned If I Know Smoker ( 6 pts )
6th Place ~ Gary Aikin / 4M ( 5 pts )
7th Place ~ Stephen Phelps / Wasted & Basted ( 4 pts )
8th Place ~ Jeremy Snider / Slab Doctor ( 3 pts )
9th Place ~ Rachel Moorman / Shelby County Outlaw Cookers ( 2 pts )
10th Place ~ Kenneth Wilson / Wilsoon Fab ( 1 pts )

Chicken

1st Place ~ Mike Steele / Pigs-N-Cows Gone Wild ( 10 pts )
2nd Place ~ Tommy McGee / B&H Metal Works ( 9 pts )
3rd Place ~ Brent Murray / B&B Cattle Co. ( 8 pts )
4th Place ~ Stephen Phelps / Wasted & Basted ( 7 pts )
5th Place ~ Jeremy Snider / Slab Doctor ( 6 pts )
6th Place ~ Jimmy Simmons / Plan B Cooking Team ( 5 pts )
7th Place ~ Anna Bryce / East Texas Smockers ( 4 pts )
8th Place ~ Rachel Moorman / Shelby County Outlaw Smokers ( 3 pts )
9th Place ~ Damon Blue / Babee' Blue's BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Kenneth Wilson / Wilson Fab ( 1 pts )

Pork Spare Ribs

1st Place ~ Damon Blue / Babee' Blue's BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Tommy McGee / B&H Metal Works ( 9 pts )
3rd Place ~ Brent Murray / B&B Cattle Co. ( 8 pts )
4th Place ~ Mike Steele / Pigs-N-Cows Gone Wild ( 7 pts )
5th Place ~ Jeremy Snider / Slab Doctor ( 6 pts )
6th Place ~ Bubba Hodges / H&H Cookers ( 5 pts )
7th Place ~ Anna Bryce / East Texas Smockers ( 4 pts )
8th Place ~ Gary Aikin / 4M ( 3 pts )
9th Place ~ Rachel Moorman / Shelby County Outlaw Cookers ( 2 pts )
10th Place ~ James Poindexter / Sum It Up BBQ ( 1 pts )

Pork Butt


Other Categories

BEans
1st Place ~ Eddie Buck / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Alfred Walden / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Tommy McGee / unknown ( 8 pts )
4th Place ~ Damon Blue / Babee' Blue's BBQ ( 7 pts )
Margarita
1st Place ~ Eddie Buck / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Brent Murray / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ James Poindexter / unknown ( 8 pts )
Open
1st Place ~ Kenneth Wilson / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Eddie Buck / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Brent Murray / unknown ( 8 pts )
5th Place ~ Rachel Moorman #2 / unknown ( 6 pts )
6th Place ~ Rachel Moorman / unknown ( 5 pts )

 

Print Friendly, PDF & Email