Results and Scores

Untitled Document

Kookin 4 Kids


Dates: 06-07-2019 - 06-08-2019
Number of Teams: 32
Head Judge: Brenda Waters

GC: Chris Hatcher - Chat N Choo BBQ


RGC: Charles Tant - Bury Da Bone

Overall

1st Place ~ Chris Hatcher / Chat N Choo BBQ ( 21 pts )
2nd Place ~ Charles Tant / Bury Da Bone ( 18 pts )
3rd Place ~ Woody Woodson / 3 Woody's ( 17 pts )
4th Place ~ Dwayne Turnbo / Steel Smoke ( 17 pts )
5th Place ~ Ed Faulder / Big Ed BBQ ( 12 pts )
6th Place ~ Jeff Wyatt / Redneck cooker ( 11 pts )
7th Place ~ James Dodson / Limp Brisket ( 11 pts )
8th Place ~ Justin West / Hat Creek Q ( 10 pts )
9th Place ~ Jason McCarty / unknown ( 9 pts )
10th Place ~ Dan Woods / Tail Gaters BBQ ( 9 pts )

Brisket

1st Place ~ Woody Woodson / 3 Woody's ( 10 pts )
2nd Place ~ Jason McCarty / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Dan Woods / Tail Gaters BBQ ( 8 pts )
4th Place ~ Charles Tant / Bury Da Bone ( 7 pts )
5th Place ~ Jeff Wyatt / Redneck cooker ( 6 pts )
6th Place ~ Chris Hatcher / Chat N Choo BBQ ( 5 pts )
7th Place ~ Robert Ralston / Double R BBQ ( 4 pts )
8th Place ~ Ed Faulder / Big Ed BBQ ( 3 pts )
9th Place ~ Bennie Koger / Short Rib BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Chris Van Natter / unknown ( 1 pts )

Chicken

1st Place ~ Justin West / Hat Creek Q ( 10 pts )
2nd Place ~ Ed Faulder / Big Ed BBQ ( 9 pts )
3rd Place ~ Dwayne Turnbo / Steel Smoke ( 8 pts )
4th Place ~ John Opachan / unknown ( 7 pts )
5th Place ~ Chris Hatcher / Chat N Choo BBQ ( 6 pts )
6th Place ~ James Dodson / Limp Brisket ( 5 pts )
7th Place ~ Robert Lew / Lew's BBQ ( 4 pts )
8th Place ~ Charles Tant / Bury Da Bone ( 3 pts )
9th Place ~ Bennie Koger / Short Rib BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Jeff Wyatt / Redneck cooker ( 1 pts )

Pork Spare Ribs

1st Place ~ Chris Hatcher / Chat N Choo BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Dwayne Turnbo / Steel Smoke ( 9 pts )
3rd Place ~ Charles Tant / Bury Da Bone ( 8 pts )
4th Place ~ Woody Woodson / 3 Woody's ( 7 pts )
5th Place ~ James Dodson / Limp Brisket ( 6 pts )
6th Place ~ Robert Ralston / Double R BBQ ( 5 pts )
7th Place ~ Jeff Wyatt / Redneck cooker ( 4 pts )
8th Place ~ Dusty Burch / unknown ( 3 pts )
9th Place ~ Bennie Koger / Short Rib BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Dan Woods / Tail Gaters BBQ ( 1 pts )

Pork Butt


Other Categories

1st Place ~ Cody Malin / Smokin Aces BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Donna Tillman / Tail Gaters BBQ ( 9 pts )
3rd Place ~ Robert Ralston / Double R BBQ ( 8 pts )
Dessert
1st Place ~ Quinlan Laing / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Kayla West / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Autumn Fairman / unknown ( 8 pts )

 

Print Friendly, PDF & Email