Results and Scores

Untitled Document

2nd Annual Pearland Area Dad’s Club Jingle Bell Cookoff


Dates: 12-07-2018 - 12-08-2018
Number of Teams: 42
Head Judge: Maria

GC: Clay Ganey - South 36 Cookers


RGC: Sean Larkin - The Dirty Underwear Gang 1

Overall

1st Place ~ Clay Ganey / South 36 Cookers ( 19 pts )
2nd Place ~ Sean Larkin / The Dirty Underwear Gang 1 ( 17 pts )
3rd Place ~ Allan Freeman / Chickapicow ( 15 pts )
4th Place ~ Stacy Breneman / Big Horn Cookers ( 11 pts )
5th Place ~ Robert Smith / First Class BBQ ( 10 pts )
6th Place ~ Jason Sagmiller / Race Crew BBQ ( 10 pts )
7th Place ~ Shawn Moore / Chase-N-Moore Smoke ( 9 pts )
8th Place ~ Joe Castillo / The Worms ( 9 pts )
9th Place ~ James Torres / Latin Gringo Cookers ( 8 pts )
10th Place ~ Debbie Miller / Tequila Sunrise Part 2 ( 8 pts )

Brisket

1st Place ~ Clay Ganey / South 36 Cookers ( 10 pts )
2nd Place ~ Shawn Moore / Chase-N-Moore Smoke ( 9 pts )
3rd Place ~ Allan Freeman / Chickapicow ( 8 pts )
4th Place ~ Robert Smith / First Class BBQ ( 7 pts )
5th Place ~ Stacy Breneman / Big Horn Cookers ( 6 pts )
6th Place ~ Patrick Mullins / PM Cookers ( 5 pts )
7th Place ~ Caleb Warden / Business As Usual Cookers ( 4 pts )
8th Place ~ Sean Lee / Bullmoose BBQ ( 3 pts )
9th Place ~ Jack Tingle / Los Dos Gringo Cookers ( 2 pts )
10th Place ~ Andy Fink / Deep South Smokers ( 1 pts )

Chicken

1st Place ~ Sean Larkin / The Dirty Underwear Gang 1 ( 10 pts )
2nd Place ~ Clay Ganey / South 36 Cookers ( 9 pts )
3rd Place ~ Chris Henry / Crazy Henry Cookers ( 8 pts )
4th Place ~ Allan Freeman / Chickapicow ( 7 pts )
5th Place ~ Chris Chaney / C2 Cookers ( 6 pts )
6th Place ~ Stacy Breneman / Big Horn Cookers ( 5 pts )
7th Place ~ Ed Myers / M&M Cookers ( 4 pts )
8th Place ~ Sean Lee / Bullmoose BBQ ( 3 pts )
9th Place ~ Debbie Miller / Tequila Sunrise Part 2 ( 2 pts )
10th Place ~ Robert Smith / First Class BBQ ( 1 pts )

Pork Spare Ribs

1st Place ~ Jason Sagmiller / Race Crew BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Joe Castillo / The Worms ( 9 pts )
3rd Place ~ James Torres / Latin Gringo Cookers ( 8 pts )
4th Place ~ Sean Larkin / The Dirty Underwear Gang 1 ( 7 pts )
5th Place ~ Debbie Miller / Tequila Sunrise Part 2 ( 6 pts )
6th Place ~ James Moore / Chase-N-Moore Smoke 2 ( 5 pts )
7th Place ~ Adam Martinez / Damn if Im Po ( 4 pts )
8th Place ~ Jose Cortez / Son of a Beef Smokers ( 3 pts )
9th Place ~ Robert Smith / First Class BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Ernest Contreras / E's Smokin' BBQ ( 1 pts )

Pork Butt


Other Categories

Chefs Choice
1st Place ~ Darrin Thumann / Lucky 7 Cookers ( 10 pts )
2nd Place ~ Tino Quezada / Patron Kookers ( 9 pts )
3rd Place ~ Shane Light / Tight BBQ ( 8 pts )
Chili
1st Place ~ Bobby Phillips / Cant Get Right Cookers ( 10 pts )
2nd Place ~ Sean Larkin / The Dirty Underwear Gang 1 ( 9 pts )
3rd Place ~ Allan Freeman / Chickapicow ( 8 pts )
Dessert
1st Place ~ Jack Tingle / Los Dos Gringo Cookers ( 10 pts )
2nd Place ~ Shawn Moore / Chase-N-Moore Smoke ( 9 pts )
3rd Place ~ Justin Unruh / Big Thursday ( 8 pts )

 

Print Friendly, PDF & Email