Results and Scores

Untitled Document

Coryell Creek Critters BBQ


Dates: 06-08-2018 - 06-09-2018
Number of Teams: 39
Head Judge: Judy

GC: Richard Alston - Train Gang Cooker


RGC: Jay Hutchins - I Do BBQ

Overall

1st Place ~ Richard Alston / Train Gang Cooker ( 20 pts )
2nd Place ~ Jay Hutchins / I Do BBQ ( 18 pts )
3rd Place ~ Robert Ralston / Double R BBQ ( 16 pts )
4th Place ~ Jared Kolar / 6th Sense ( 16 pts )
5th Place ~ Ruben Reyna / Smokin R BBQ ( 14 pts )
6th Place ~ Dwayne Turnbo / Steel Smoke ( 14 pts )
7th Place ~ Ronnie Wade / Blazen BBQ ( 11 pts )
8th Place ~ Josh Eubank / Super E BBQ ( 10 pts )
9th Place ~ Robert Erlanson / Katfish Kookers ( 9 pts )
10th Place ~ Tim Lowe / Stony's BBQ ( 6 pts )

Brisket

1st Place ~ Richard Alston / Train Gang Cooker ( 10 pts )
2nd Place ~ Robert Erlanson / Katfish Kookers ( 9 pts )
3rd Place ~ Jay Hutchins / I Do BBQ ( 8 pts )
4th Place ~ Robert Ralston / Double R BBQ ( 7 pts )
5th Place ~ Tim Lowe / Stony's BBQ ( 6 pts )
6th Place ~ Ruben Reyes / Smokin R BBQ ( 5 pts )
7th Place ~ Chad Williams / "Nacho Gringo" ( 4 pts )
8th Place ~ Jared Kolar / 6th Sense ( 3 pts )
9th Place ~ Bret Evins / IMS BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Kent Johnson / Smokin' The Night Away ( 1 pts )

Chicken

1st Place ~ Josh Eubank / Super E BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Ruben Reyna / Smokin R BBQ ( 9 pts )
3rd Place ~ Dwayne Turnbo / Steel Smoke ( 8 pts )
4th Place ~ Ronnie Wade / Blazen BBQ ( 7 pts )
5th Place ~ Daniel Wright / Rockin W Smokers ( 6 pts )
6th Place ~ Jared Kolar / 6th Sense ( 5 pts )
7th Place ~ Ryan Pryor / Turn it Up BBQ ( 4 pts )
8th Place ~ Richard Alston / Train Gang Cooker ( 3 pts )
9th Place ~ Steven Carter / Rooster's BBQ ( 2 pts )
10th Place ~ Justin West / Hat Creek Q ( 1 pts )

Pork Spare Ribs

1st Place ~ Jay Hutchins / I Do BBQ ( 10 pts )
2nd Place ~ Robert Ralston / Double R BBQ ( 9 pts )
3rd Place ~ Jared Kolar / 6th Sense ( 8 pts )
4th Place ~ Richard Alston / Train Gang Cooker ( 7 pts )
5th Place ~ Dwayne Turnbo / Steel Smoke ( 6 pts )
6th Place ~ Dennis Kolar / Stone Cold CT ( 5 pts )
7th Place ~ Ronnie Wade / Blazen BBQ ( 4 pts )
8th Place ~ Linda Kolar / Smokin' K Ranch ( 3 pts )
9th Place ~ Marty Marak / Duelin' Stacks ( 2 pts )
10th Place ~ Daniel Wright / Rockin W Smokers ( 1 pts )

Pork Butt


Other Categories

Beans
1st Place ~ Jack Stanley / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Diane Stinson / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Donna Conrad / unknown ( 8 pts )
4th Place ~ Marty Marak / unknown ( 7 pts )
5th Place ~ Ronnie Wade / unknown ( 6 pts )
6th Place ~ Linda Kolar / unknown ( 5 pts )
7th Place ~ Jarod Kolar / unknown ( 4 pts )
8th Place ~ Mike Burger / unknown ( 3 pts )
9th Place ~ Ryan Pryor / unknown ( 2 pts )
10th Place ~ Erwin Jones / unknown ( 1 pts )
Kids Pork Chop
1st Place ~ Landon Lemaster / unknown ( 10 pts )
2nd Place ~ Colton Pryor / unknown ( 9 pts )
3rd Place ~ Carlin Lemaster / unknown ( 8 pts )
4th Place ~ Jordy Hanna / unknown ( 7 pts )
5th Place ~ Jax Hanna / unknown ( 6 pts )
6th Place ~ Grant Eubanks / unknown ( 5 pts )
7th Place ~ Emma Hanna / unknown ( 4 pts )
8th Place ~ Gage Oliver / unknown ( 3 pts )
9th Place ~ Sid Hernandez / unknown ( 2 pts )
10th Place ~ Cameron Shelly / unknown ( 1 pts )
11th Place ~ Ray Douglas / unknown ( 0 pts )
12th Place ~ Chloe Oliver / unknown ( 0 pts )
13th Place ~ Jaret Hanna / unknown ( 0 pts )

 

Print Friendly, PDF & Email