Wills Point Riding Club
Dates: 02-28-2014 - 03-01-2014
Number of Teams: 24
Head Judge: Kelly
Grand Champion: Skip Headen - Hondo PIT: PW
Reserve Grand Champion: John Paine - Up In Smoke Competition  

 

Brisket
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Amber Haynes Swamp Bottom Smokers
10
2
Brian Erbe Big B's BBQ
9
3
Josh Everett Everett & Co.
8
4
Robin Hollon 2 Dogs BBQ
7
5
Skip Headen Hondo
6
6
Greg Austin Picketwire BBQ
5
7
John Paine Up In Smoke Competition
4
8
Jimmy Blasingame Smokin & Strokin
3
9
Braun Cyr Rage
2
10
Jason Cypert C4 BBQ
1
Pork Spare Ribs
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Skip Headen Hondo
10
2
Braun Cyr Rage
9
3
Robin Hollon 2 Dogs BBQ
8
4
John Paine Up In Smoke Competition
7
5
Raymond Howie Packin Heat
6
6
Eric Porter Smokin Apple BBQ
5
7
Dave Calvery 3 C Cookers
4
8
Tim Esh 7M
3
9
Brian Erbe Big B's BBQ
2
10
Tony Celli Silver Bullet BBQ
1
   
Chicken
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Skip Headen Hondo
10
2
Jimmy Blasingame Smokin & Strokin
9
3
John Paine Up In Smoke Competition
8
4
Greg Austin Picketwire BBQ
7
5
Oley Willis All Smoked Up
6
6
Tim Esh 7M
5
7
Tony Celli Silver Bullet BBQ
4
8
Eric Porter Smokin Apple BBQ
3
9
Dave Calvery 3C Cookers
2
10
Tim Woodridge Red & Blue BBQ
1
Overall
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Skip Headen Hondo
26
2
John Paine Up In Smoke Competition
19
3
Robin Hollon 2 Dogs BBQ
15
4
Greg Austin Picketwire BBQ
12
5
Jimmy Blasingame Smokin & Strokin
12
6
Brian Erbe Big B's BBQ
11
7
Baun Cyr Rage
11
8
Amber Haynes Swamp Bottom Smokers
10
9
Josh Everett Everett & Co.
8
10
Eric Porter Smokin Apple BBQ
8
   

 

Beans
Place
Head Cook
Team Name
1
Ronnie Hunt ??
2
Skip Headen Hondo
3
Robin Hollon 2 Dogs BBQ
4
Jimmy Blasingame Smokin & Strokin
5
Amber Haynes Swamp Bottom Smokers
6
UNCLAIMED - #418134
7
John Paine Up In Smoke Competition
8
Braun Cyr Rage
9
Greg Austin Picketwire BBQ
10
Tim Wooldridge Red & Blue BBQ
Cooks Choice
Place
Head Cook
Team Name
1
Dunn BBQ
2
Raymond Howey
3
James booker
4
Joe Webber
5
Chris Wilburn
6
Amber Haynes
Kids Pork Chop 10 or<
Place
Head Cook
Team Name
1
Annabel Hyatt
2
Harlea Haynes
3
Austin Cypert
Kids Pork Chop >10
Place
Head Cook
Team Name
1
Tanner Howie
2
Cody Carroll