Head Cook: Tony Chancellor
Terrell Heritage Jubilee  "Texas State Championship"
Dates: 04-25-2014 - 04-26-2014
Number of Teams: 65
Head Judge: Lynn & Laura
Grand Champion: Tony Chancellor - Four Shadows PIT: TX
Reserve Grand Champion: Gary Allen - Smoke on the Water  

 

Brisket
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Garry Rolf Outhouse BBQ
10
2
Debbie Rolf Sundown BBQ
9
3
Mary Caraway Pit Rassler Granny
8
4
Chris Griffith Lil Earl's Butt Naked BBQ
7
5
Daken Denney Yea-I-Didn't
6
6
Tony Chancellor Four Shadows
5
7
Dennis Kolar Stone Cold C/T
4
8
Gary Allen Smoke on the Water
3
9
Brad Caraway Pit Rassler
2
10
Raymond Howey Packin Heat
1
Pork Spare Ribs
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Skip Headen Hondo
10
2
David Lefler Squeals on Wheels
9
3
Tony Chancellor Four Shadows
8
4
Ryan Whisenhunt Red Beard BBQ
7
5
Dennis Kolar Stone Cold C/T
6
6
Randy Brumbelow Nucor
5
7
Chris Griffith Lil Earl's Butt Naked BBQ
4
8
Tim Wooldridge Red and Blue BBQ
3
9
Robin Hollon Two Dogs BBQ
2
10
Brad Brown Texas Heat BBQ
1
   
Chicken
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Eric Porter Smokin' Apple BBQ
10
2
Gary Allen Smoke on the Water
9
3
George Taylor ONIT
8
4
Tony Chancellor Four Shadows
7
5
Andrew Cordova The Marinators
6
6
Brad Caraway Pit Rassler
5
7
Blu Kriska Blu Whatever BBQ
4
8
Linda Kolar Smokin' K Ranch BBQ
3
9
Jeff Shivers Taste of Texas C/T
2
10
Danny Mallard Smokin' Ducks
1
Overall
Place
Head Cook
Team Name
Score
1
Tony Chancellor Four Shadows
20
2
Gary Allen Smoke on the Water
12
3
Chris Griffith Lil Earl's Butt Naked BBQ
11
4
Garry Rolf Outhouse BBQ
10
5
Dennis Kolar Stone Cold C/T
10
6
Skip Headen Hondo
10
7
Eric Porter Smokin' Apple BBQ
10
8
Debbie Rolf Sundown BBQ
9
9
David Lefler Squeals on Wheels
9
10
Mary Caraway Pit Rassler Granny
8
   

 

Beans (73)
Place
Head Cook
Team Name
1
Ron Monus
2
Gayla Griffith
3
Mary Caraway
4
Mike Hughes
5
Jay Daily
6
Jodie Young
7
Jacob Gowins
8
Robin Hollon
9
Marcos Rosales
10
Jeff Shivers
Best Pit
Place
Head Cook
Team Name
1
Kelly Lane Plumb Cool Pitmasters
Cobbler (43)
Place
Head Cook
Team Name
1
George Taylor
2
Jason Rankin
3
Rebecca Lewis
4
Gus McSadden
5
Sheila Quick
6
Cale Staton
7
Dana Rouvaldt
8
Charlene Marchant
9
Eric Hewitt
10
Barbara Gonzalez
Local Brisket (40)
Place
Head Cook
Team Name
1
Chris Lee Lone Star Smokers
2
Robin Hollon Two Dogs BBQ
3
Brad Beesley A Good Excuse
4
Jimmy Carroll Big Dude's BBQ
5
Tim Wooldridge Red and Blue BBQ
6
Elmer DeLuca Hands on BB-Q
7
Clint Taylor Blow N Smoke
8
George Taylor ONIT
9
Dale Cordwell 3/C Buckin' Bulls
10
Tom Wooten Armed & Hammered
Local Chicken (40)
Place
Head Cook
Team Name
1
James Reed Stiky Ribz
2
Phillip Drane Redd Oak BBQ
3
Eric Porter Smokin' Apple BBQ
4
Robin Hollon Two Dogs BBQ
5
Justin Cummings Wild Bunch
6
Jason Rankin I Don't Care
7
Dale Cordwell 3/C Buckin' Bulls
8
Scooter Yates Chit Eat 'n Grin
9
Randy Brumbelow Nucor
10
Mickey Boon Tuff-Uh-Nuff
Local Overall (40)
Place
Head Cook
Team Name
1
Robin Hollon Two Dogs BBQ
2
Eric Porter Smokin' Apple BBQ
3
Jason Rankin I Don't Care
4
Randy Brumbelow Nucor
5
Chris Lee Lone Star Smokers
6
George Taylor ONIT
7
James Reed Stiky Ribz
8
Scooter Yates Chit Eat 'n Grin
9
Phillip Drane Redd Oak BBQ
10
Brad Beesley A Good Excuse
Local Pork Spare Ribs (40)
Place
Head Cook
Team Name
1
Eric Porter Smokin' Apple BBQ
2
Randy Brumbelow Nucor
3
Jason Rankin I Don't Care
4
George Taylor ONIT
5
Scooter Yates Chit Eat 'n Grin
6
Jay Daily Hot Squeels
7
Chris Mallard 2 Clowns BBQ
8
Mickey Rouvaldt Terrell Farm Bureau
9
Robin Hollon Two Dogs BBQ
10
Tim Wooldridge Red and Blue BBQ
Showmanship
Place
Head Cook
Team Name
1
Kelly Lane Plumb Cool Pitmasters
2
Justin Cummings Wild Bunch
3
Michael Jordan Back Draft BBQ